Abstract:
Актуальність теми. Питання психологічних особливостей професійної спрямованості випускників загальноосвітніх навчальних закладів посідає важливе місце у психології, а саме у педагогічній та віковій, тому що ця проблема грає вирішальну роль у життєвому становленні майбутніх випускників. На сьогоднішній день існує негативна тенденція на те, що справжніх фахівців, майстрів своєї справи, які підіймають нашу країну на вищий ступінь розвитку, все менше. Поприте, що в нашій країні існує велика кількість навчальних закладів, починаючи від професійних училищ, закінчуючи університетами, кількість некомпетентних «фахівців» зростає.
Таким чином, одним із центральних завдань нової школи є формулювання у майбутніх випускників вміння свідомо та незалежно обирати професію свого майбутнього. Це завдання лежить не тільки на викладачах або батьках, а в першу чергу саме на випускниках, їх усвідомленості, самостійності, активній позиції у власному житті, прагненні досягти вершин та само реалізуватись.
Аналізуючи роботи психологів, з проблеми психологічних особливостей професійної спрямованості випускників загальноосвітніх навчальних закладів, можна говорити про те, що необхідність вивчення ролі суб’єкта, а саме майбутнього випускника, його психологічні особливості, має вирішальну роль у цьому процесі. Така постановка питання передбачає більш глибокого дослідження психологічних механізмів, що відповідають за потяги, бажання, самооцінку, інтереси, ціннісні орієнтації старшокласника, їх зіставлення з уявленням майбутньої професії та її вимоіами. Дослідження цих критеріїв є необхідним на всіх етапах формулювання професійної спрямованості.
Питання шкільної профорієнтації, методів, форм та методик на визначення професійної спрямованості у випускників загальноосвітніх навчальних закладів викликає великий інтерес у фахівців, а саме практичних та шкільних психологів. Адже за колективною роботу шкільного психолога, старшокласника, батьків і вчителів, та при правильно обраною формою та методом дослідження психолопчних особливостей можна доиомогти випускнику зробити правильний вибір у майбутній професії.
Виходячи з цього, проблема вивчення психологічних особливостей професійної спрямованості випускників загальноосвітніх навчальних закладів залишається актуальною та потребує досліджень.